All Individual Winners and Team Medal Winners are eligible to compete. All individual winners names are in the registration list along with all school winners and team numbers. All team members do not need to be present, but no substitutions can be made for missing team members. Please complete the registration and send payment before the tournament. Payment may be check, credit card or school purchase order. T-shirts and National Winner Plaques will be shipped after the tournament in May. Please be sure the address is correct for shipping. Cost: $100 Team Winner Entry, $25 Individual Winner Entry, T-shirts (optional $15)

Team Registration

  • Team 1
    • #num Student Name Grade Tshirt size
      1 3   4   5   6   7   8
      2 3   4   5   6   7   8
      3 3   4   5   6   7   8
      4 3   4   5   6   7   8
      5 3   4   5   6   7   8
Extra Tshirts (If Required)

Purchase Books

Advanced Contest Problems Vol. 1

Book contains problems for grades 7-8 from 2011-2014. There are thirteen tests with solutions. This product only available to U.S. and Canadian teams.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Intermediate Contest Problems Vol. 1

Book contains problems for grades 5-6 from 2011-2014. There are thirteen tests with solutions. This product only available to U..S. and Canadian Teams.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Rookie Contest Problems Vol. 1

Contest problems for grades 3-4 from 2012-2014. Book contains 8 tests. This product only available to U. S. and Canadian Teams.

Price per Unit (piece): $20.00

 

Advanced Contest Problems Vol. 2

Book contains problems for grades 7-8 from 2014-2017. There are twelve tests with solutions.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Intermediate Contest Problems Vol. 2

Book contains problems for grades 5-6 from 2014-2017. There are twelve tests with solutions.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Rookie Contest Problems Vol. 2

Book contains problems for grades 3-4 from 2014-2017. There are twelve tests with solutions.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Primary Grade Challenge Math

1st - 3rd grad (gifted)

Price per Unit (piece): $25.00

 

Becoming a Problem Solving Genius

3rd - 5th (gifted)

Price per Unit (piece): $25.00

 

Upper Elementry Challenge Math

5th - 8th (gifted)

Price per Unit (piece): $25.00

 

Challenge Math

4th - 12th grade

Price per Unit (piece): $25.00