This tournament is for students who have placed in the top 10 in our Virtual Tournaments May-July. PLEASE NOTE-an email with login codes will come IMMEDIATELY-please check your spam folder for the email.

Registration

  • Student 1
    • #num Student Name Grade Tshirt size
      1 3   4   5   6   7   8  

Purchase Books

Advanced Contest Problems Vol. 1

Book contains problems for grades 7-8 from 2011-2014. There are thirteen tests with solutions. This product only available to U.S. and Canadian teams.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Intermediate Contest Problems Vol. 1

Book contains problems for grades 5-6 from 2011-2014. There are thirteen tests with solutions. This product only available to U..S. and Canadian Teams.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Rookie Contest Problems Vol. 1

Contest problems for grades 3-4 from 2012-2014. Book contains 8 tests. This product only available to U. S. and Canadian Teams.

Price per Unit (piece): $20.00

 

Advanced Contest Problems Vol. 2

Book contains problems for grades 7-8 from 2014-2017. There are twelve tests with solutions.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Intermediate Contest Problems Vol. 2

Book contains problems for grades 5-6 from 2014-2017. There are twelve tests with solutions.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Rookie Contest Problems Vol. 2

Book contains problems for grades 3-4 from 2014-2017. There are twelve tests with solutions.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Advance Contest Problems Vol. 3

Book contains problems for grades 7-8 from 2017-2018. There are thirteen tests with solutions. This product only available to U.S. and Canadian teams.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Intermediate Contest Problems Vol 3

Book contains problems for grades 5-6 from 2017-2018. There are twelve tests with solutions from the Online Competition.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Rookie Contest Problems Vol. 3

Book contains problems for grades 3-4 from 2017-2018. There are twelve tests with solutions from the Online Competition.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Becoming a Problem Solving Genius

3rd - 5th (gifted)

Price per Unit (piece): $25.00

 

Primary Grade Challenge Math

1st - 3rd grad (gifted)

Price per Unit (piece): $25.00

 

Challenge Math

4th - 12th grade

Price per Unit (piece): $25.00

 

Upper Elementry Challenge Math

5th - 8th (gifted)

Price per Unit (piece): $25.00

 

Select Payment Method