8th Grade students may register to compete in our 8th Grade Virtual Tournament to be held on Tuesday, December 11, 2018 at 11:00 am Eastern Time. The competition will last 1 hour and 15 minutes. All teams attending will enter the Webex.com conference room to view the questions and also log in to our livetournament scoring site to enter answers. For more information, please check out our FAQ https://perennialmath.com/faq/virtual-tournaments. Cost is $50 per team. A team may have 5 or less members and can be made up of students in grades 8 or lower. There are no t-shirts available for this tournament.

Team Registration

  • Team 1
    • #num Student Name Grade Tshirt size
      1 3   4   5   6   7   8  
      2 3   4   5   6   7   8  
      3 3   4   5   6   7   8  
      4 3   4   5   6   7   8  
      5 3   4   5   6   7   8  

Purchase Books

Advanced Contest Problems Vol. 1

Book contains problems for grades 7-8 from 2011-2014. There are thirteen tests with solutions. This product only available to U.S. and Canadian teams.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Intermediate Contest Problems Vol. 1

Book contains problems for grades 5-6 from 2011-2014. There are thirteen tests with solutions. This product only available to U..S. and Canadian Teams.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Rookie Contest Problems Vol. 1

Contest problems for grades 3-4 from 2012-2014. Book contains 8 tests. This product only available to U. S. and Canadian Teams.

Price per Unit (piece): $20.00

 

Advanced Contest Problems Vol. 2

Book contains problems for grades 7-8 from 2014-2017. There are twelve tests with solutions.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Intermediate Contest Problems Vol. 2

Book contains problems for grades 5-6 from 2014-2017. There are twelve tests with solutions.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Rookie Contest Problems Vol. 2

Book contains problems for grades 3-4 from 2014-2017. There are twelve tests with solutions.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Primary Grade Challenge Math

1st - 3rd grad (gifted)

Price per Unit (piece): $25.00

 

Becoming a Problem Solving Genius

3rd - 5th (gifted)

Price per Unit (piece): $25.00

 

Upper Elementry Challenge Math

5th - 8th (gifted)

Price per Unit (piece): $25.00

 

Challenge Math

4th - 12th grade

Price per Unit (piece): $25.00

 

Select Payment Method