High School Teams may register to compete in our Virtual Tournaments to be held on Nov 10 at 1pm Eastern/12pm Central Time. A team may have 5 or less members. The competition will last 1 hour and 15 minutes. All teams attending will join the Webex.com meeting to view the questions and also log in to our livetournament.perennialmath.com scoring site to enter answers. Cost is $50 per team. Schools may enter multiple teams. The grade level for awards will be assessed based on the highest grade level of your team members. Please watch for 2 emails to come immediately after registration- 1 will be a receipt, the other email will contain your login credentials for the tournament.

Team Registration

  • Team 1
    • #num Student Name Grade Tshirt size
      1 9   10   11   12  
      2 9   10   11   12  
      3 9   10   11   12  
      4 9   10   11   12  
      5 9   10   11   12  

Purchase Books

Tournament Tests- Advanced Level Vol 1

Tournament Test Book for grades 7-8. Book contains 4 Individual and 4 Team tests from Onsite-Tournaments.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Tournament Test-Intermediate Level Vol 1

Tournament Test Book for grades 5-6 Book contains 4 Individual and 4 Team tests from Onsite-Tournaments.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Tournament Tests-Rookie Level Vol 1

Tournament Test Book for grades 3-4. Book contains 4 Individual and 4 Team tests from Onsite-Tournaments.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Tournament Tests- Advanced Level Vol 2

Tournament Test Book for grades 7-8. Book contains 4 Individual and 4 Team tests from Onsite-Tournaments.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Tournament Test-Intermediate Level Vol 2

Tournament Test Book for grades 5-6 Book contains 4 Individual and 4 Team tests from Onsite-Tournaments.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Tournament Tests-Rookie Level Vol 2

Tournament Test Book for grades 3-4. Book contains 4 Individual and 4 Team tests from Onsite-Tournaments.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Advanced Contest Problems Vol. 1

Book contains problems for grades 7-8 from 2011-2014. There are thirteen tests with solutions. This product only available to U.S. and Canadian teams.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Intermediate Contest Problems Vol. 1

Book contains problems for grades 5-6 from 2011-2014. There are thirteen tests with solutions. This product only available to U..S. and Canadian Teams.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Rookie Contest Problems Vol. 1

Contest problems for grades 3-4 from 2012-2014. Book contains 8 tests. This product only available to U. S. and Canadian Teams.

Price per Unit (piece): $20.00

 

Advanced Contest Problems Vol. 2

Book contains problems for grades 7-8 from 2014-2017. There are twelve tests with solutions.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Intermediate Contest Problems Vol. 2

Book contains problems for grades 5-6 from 2014-2017. There are twelve tests with solutions.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Rookie Contest Problems Vol. 2

Book contains problems for grades 3-4 from 2014-2017. There are twelve tests with solutions.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Advance Contest Problems Vol. 3

Book contains problems for grades 7-8 from 2017-2018. There are thirteen tests with solutions. This product only available to U.S. and Canadian teams.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Intermediate Contest Problems Vol 3

Book contains problems for grades 5-6 from 2017-2018. There are twelve tests with solutions from the Online Competition.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Rookie Contest Problems Vol. 3

Book contains problems for grades 3-4 from 2017-2018. There are twelve tests with solutions from the Online Competition.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Advance Contest Problems Vol. 4

Book contains problems for grades 7-8 from 2018-2019. There are twelve tests with solutions.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Intermediate Contest Problems Vol. 4

Book contains problems for grades 5-6 from 2018-2019. There are twelve tests with solutions.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Rookie Contest Problems Vol. 4

Book contains problems for grades 3-4 from 2018-2019. There are twelve tests with solutions.

Price per Unit (piece): $25.00

 

Primary Grade Challenge Math

1st - 3rd grad (gifted)

Price per Unit (piece): $25.00

 

Upper Elementry Challenge Math

5th - 8th (gifted)

Price per Unit (piece): $25.00

 

Challenge Math

4th - 12th grade

Price per Unit (piece): $25.00

 

Becoming a Problem Solving Genius

3rd - 5th (gifted)

Price per Unit (piece): $25.00

 

Select Payment Method